Skip to content

329 Heather CroftEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1987

Last Sale Price
$175,000
Last Sale Date
Jul 26, 2024

Property Information

Block2201
Lot15
QualifierC0329
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page16

Building Details

Building Class35
Description1S-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage972
Acreage0.02

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$12,500
15%
Improvement Value:$68,600
85%
Total Assessment$81,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,720+0.2%
2024$2,715-0.4%
2023$2,727+1.8%
2022$2,677+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$175,000

To:

Sq Ft972DeedBook 15624, Page 31680

Property Sale

Sale
$102,000

To:

Sq Ft972DeedBook 14895, Page 59910Recorded11/20/2020

Property Sale

Sale
$68,000

From:

To:

Sq Ft972DeedBook 13753, Page 27818Recorded5/14/2014

Property Sale

Sale
$159,000

To:

Sq Ft972DeedBook 12723, Page 98259

Property Sale

Sale
$149,500

To:

Sq Ft972DeedBook 12041, Page 58149

Property Sale

Sale
$52,000

To:

Sq Ft972DeedBook 6314, Page 68

Property Sale

Sale
$48,750
DeedBook 5287, Page 35

Property Built

Built

Year Built: 1987