Skip to content

383 Heather CroftEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1987

Owner
---
Last Sale Price
$212,000
Last Sale Date
Dec 15, 2025

Property Information

Block2201
Lot15
QualifierC0383
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page16

Building Details

Building Class35
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage972
Acreage0.02

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$12,500
16%
Improvement Value:$66,500
84%
Total Assessment$79,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,650+0.2%
2024$2,645-0.4%
2023$2,656+1.8%
2022$2,608+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$212,000
Sq Ft972DeedBook 15862, Page 4208Recorded2/5/2026

Property Sale

Sale
$150,000

To:

Sq Ft972DeedBook 12016, Page 47208

Property Sale

Sale
$108,000
DeedBook 7661, Page 9514

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 7386, Page 4595

Property Sale

Sale
$53,900
DeedBook 6144, Page 147

Property Built

Built

Year Built: 1987