Skip to content

6 Heather CroftEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1987

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 24, 2023

Property Information

Block2201
Lot17
QualifierC0006
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page16

Building Details

Building Class35
Description1S-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage632
Acreage0.02

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$12,500
22%
Improvement Value:$44,300
78%
Total Assessment$56,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,905+0.2%
2024$1,902-0.4%
2023$1,910+1.8%
2022$1,875+2.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$68,500
DeedBook 13535, Page 2928

Property Sale

Sale
$58,000
DeedBook 7380, Page 1455

Property Sale

Sale
$42,750
DeedBook 6266, Page 294

Property Built

Built

Year Built: 1987