Skip to content

5b Oxford VillageEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1970

Last Sale Price
$126,500
Last Sale Date
Mar 24, 2006

Property Information

Block2203
Lot23
QualifierC005B
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page9E

Building Details

Building Class35
Description1S CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage759
Acreage0.02

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$12,500
24%
Improvement Value:$39,600
76%
Total Assessment$52,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,747+0.2%
2024$1,744-0.4%
2023$1,752+1.8%
2022$1,720+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$126,500

To:

Sq Ft759DeedBook 12299, Page 31600

Property Sale

Sale
$58,000
DeedBook 7378, Page 287

Property Built

Built

Year Built: 1970