Skip to content

9a Oxford VillageEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1970

Last Sale Price
$43,000
Last Sale Date
Jun 21, 2017

Property Information

Block2203
Lot23
QualifierC009A
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page9E

Building Details

Building Class35
Description1S-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage950
Acreage0.02

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$12,500
20%
Improvement Value:$50,600
80%
Total Assessment$63,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,116+0.2%
2024$2,113-0.4%
2023$2,121+1.8%
2022$2,083-9.0%
Property History

Property Sale

Sale
$43,000

To:

Sq Ft950DeedBook 14262, Page 35572

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 2004, Page 1677

Property Sale

Sale
$70,500
DeedBook 7352, Page 8037

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook 6991, Page 1009

Property Sale

Sale
$43,586
DeedBook 6616, Page 193

Property Built

Built

Year Built: 1970