Skip to content

11b Oxford VillageEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1970

Last Sale Price
$52,000
Last Sale Date
Oct 12, 2020

Property Information

Block2203
Lot23
QualifierC011B
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page9E

Building Details

Building Class35
Description1S-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage759
Acreage0.02

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$12,500
29%
Improvement Value:$31,000
71%
Total Assessment$43,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,459+0.2%
2024$1,456-0.4%
2023$1,462+1.8%
2022$1,436+2.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$52,000

To:

Sq Ft759DeedBook 14943, Page 8553

Property Sale

Sale
$26,200
DeedBook 5546, Page 219

Property Built

Built

Year Built: 1970