Skip to content

51a Oxford VillageEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1970

Last Sale Price
$50,000
Last Sale Date
Feb 15, 2019

Property Information

Block2203
Lot23
QualifierC051A
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page9E

Building Details

Building Class35
Description1S-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage719
Acreage0.02

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$12,500
25%
Improvement Value:$37,500
75%
Total Assessment$50,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,677+0.2%
2024$1,674-18.9%
2023$2,064+1.8%
2022$2,027+17.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$50,000

To:

Sq Ft719DeedBook 14574, Page 12896

Property Sale

Sale
$48,000
DeedBook 13573, Page 21345

Property Sale

Sale
$75,500
DeedBook 7692, Page 25288

Property Built

Built

Year Built: 1970