Skip to content

551 London Court IiEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2004

Last Sale Price
$115,000
Last Sale Date
Mar 30, 2020

Property Information

Block2205
Lot1
QualifierC0551
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page16

Building Details

Building Class37
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,027
Acreage0.02

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$12,500
11%
Improvement Value:$101,200
89%
Total Assessment$113,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,814+0.2%
2024$3,807-0.4%
2023$3,823+1.8%
2022$3,753+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$115,000

To:

Sq Ft1,027DeedBook 14773, Page 20011

Property Sale

Sale
$92,100
DeedBook 13321, Page 45933

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 12477, Page 11042

Property Sale

Sale
$146,900
DeedBook 7798, Page 76463

Property Built

Built

Year Built: 2004