Skip to content

556 London Court IiEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2004

Last Sale Price
$133,900
Last Sale Date
Aug 18, 2004

Property Information

Block2205
Lot1
QualifierC0556
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page16

Building Details

Building Class37
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage975
Acreage0.02

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$12,500
11%
Improvement Value:$99,100
89%
Total Assessment$111,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,743+0.2%
2024$3,736-0.4%
2023$3,752+1.8%
2022$3,684+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$133,900

To:

Sq Ft975DeedBook 7820, Page 86048

Property Built

Built

Year Built: 2004