Skip to content

103 Pleasant Hts AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2000

Last Sale Price
$137,900
Last Sale Date
Oct 12, 2016

Property Information

Block2205
Lot2
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page16

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage1,508
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$29,500
20%
Improvement Value:$118,900
80%
Total Assessment$148,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,977+0.2%
2024$4,968-0.4%
2023$4,989+1.8%
2022$4,899+2.8%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$137,900

To:

Sq Ft1,508DeedBook 14144, Page 62992

Property Sale

Sale
$70,000

From:

To:

Sq Ft1,508DeedBook 14067, Page 29010Recorded5/11/2016

Property Sale

Sale
$276,000
DeedBook 12198, Page 23549

Property Sale

Sale
$119,000
DeedBook 6752, Page 178

Property Built

Built

Year Built: 2000