Skip to content

3119 Fire RoadEgg Harbor Township, NJ 08234

Commercial

Last Sale Price
$560,000
Last Sale Date
Aug 18, 1998

Property Information

Block2304
Lot1.01
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page9C

Building Details

Building Class10
DescriptionRETAIL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage2.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$759,500
52%
Improvement Value:$691,300
48%
Total Assessment$1,450,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$48,660+0.2%
2024$48,573-0.4%
2023$48,776+1.8%
2022$47,891+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$560,000

To:

DeedBook 6350, Page 117