Skip to content

6617 West Jersey AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1973

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 10, 2005

Property Information

Block2404
Lot2
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page9C

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningRG2
Sq Footage1,008
Acreage1.4

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$47,900
34%
Improvement Value:$92,900
66%
Total Assessment$140,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,722+0.2%
2024$4,714-0.4%
2023$4,734+1.8%
2022$4,648+2.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1973