Skip to content

4014 Spruce AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1944

Last Sale Price
$162,000
Last Sale Date
Jan 13, 2021

Property Information

Block2405
Lot2
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page9C

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningRG2
Sq Footage3,459
Acreage2.78

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$58,400
25%
Improvement Value:$173,800
75%
Total Assessment$232,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,788+0.2%
2024$7,774+40.5%
2023$5,534-54.7%
2022$12,217+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$162,000

To:

DeedBook 14938, Page 7004

Property Built

Built

Year Built: 1944