Skip to content

4034 Walnut AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1972

Last Sale Price
$84,900
Last Sale Date
May 28, 1992

Property Information

Block2415
Lot1
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page9D

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,056
Acreage0.32

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$49,800
38%
Improvement Value:$79,900
62%
Total Assessment$129,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,350+0.2%
2024$4,342-0.4%
2023$4,361+1.8%
2022$4,281+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$84,900

To:

Sq Ft1,056DeedBook 5366, Page 323

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 5047, Page 293

Property Built

Built

Year Built: 1972