Skip to content

4030 Wintergreen AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2008

Last Sale Price
$172,000
Last Sale Date
Jan 13, 2014

Property Information

Block2419
Lot7
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page9C

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningRG2
Sq Footage1,271
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,400
28%
Improvement Value:$115,800
72%
Total Assessment$161,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,407+0.2%
2024$5,397-0.4%
2023$5,420+1.8%
2022$5,321+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$172,000

To:

Sq Ft1,271DeedBook 13707, Page 3281

Property Sale

Sale
$220,000
DeedBook 12883, Page 64817

Property Built

Built

Year Built: 2008

Property Sale

Sale
$168,000
DeedBook 12224, Page 33756