Skip to content

12 Bedford DriveEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2005

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 28, 2019

Property Information

Block2501
Lot14.08
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,280
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$42,200
17%
Improvement Value:$210,900
83%
Total Assessment$253,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,489+0.2%
2024$8,474-0.4%
2023$8,509+1.8%
2022$8,355+2.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$239,900

From:

To:

Sq Ft2,280DeedBook 13897, Page 26582Recorded5/7/2015

Property Sale

Sale
$312,914

To:

DeedBook 12097, Page 81279

Property Built

Built

Year Built: 2005