Skip to content

16 Balsam LaneEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2007

Last Sale Price
$311,000
Last Sale Date
Oct 4, 2007

Property Information

Block2501
Lot14.37
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,136
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$43,100
18%
Improvement Value:$196,400
82%
Total Assessment$239,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,033+0.2%
2024$8,018-0.4%
2023$8,052+1.8%
2022$7,906+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$311,000

To:

Sq Ft2,136DeedBook 12710, Page 91691

Property Built

Built

Year Built: 2007