Skip to content

18 Balsam LaneEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2009

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
Jun 9, 2014

Property Information

Block2501
Lot14.38
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,136
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$43,200
18%
Improvement Value:$203,500
82%
Total Assessment$246,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,274+0.2%
2024$8,260-0.4%
2023$8,294+1.8%
2022$8,144+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$230,000

To:

Sq Ft2,136DeedBook 13768, Page 35101

Property Built

Built

Year Built: 2009

Property Sale

Sale
$287,000
DeedBook 12931, Page 797