Skip to content

11 Balsam LaneEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2015

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
Nov 15, 2019

Property Information

Block2501
Lot14.45
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,992
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$42,800
19%
Improvement Value:$186,200
81%
Total Assessment$229,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,681+0.2%
2024$7,667-0.4%
2023$7,699+1.8%
2022$7,559+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$275,000

To:

DeedBook 14710, Page 61625

Property Sale

Sale
$219,900

From:

To:

Sq Ft1,992DeedBook 13914, Page 34314Recorded6/11/2015

Property Built

Built

Year Built: 2015