Skip to content

3 Balsam LaneEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2015

Last Sale Price
$223,500
Last Sale Date
Dec 17, 2015

Property Information

Block2501
Lot14.49
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,992
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$42,200
18%
Improvement Value:$190,200
82%
Total Assessment$232,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,795+0.2%
2024$7,781-0.4%
2023$7,813+1.8%
2022$7,672+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$223,500

To:

Sq Ft1,992DeedBook 14003, Page 74238

Property Built

Built

Year Built: 2015