Skip to content

4023 Fernwood AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1997

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 27, 2005

Property Information

Block2501
Lot15.01
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class16
Description1.5SF
Dwellings1
ZoningRG2
Sq Footage1,560
Acreage0.92

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$35,200
22%
Improvement Value:$124,900
78%
Total Assessment$160,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,370+0.2%
2024$5,360-0.4%
2023$5,383+1.8%
2022$5,285+2.8%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 1997

Property Sale

Sale
$105,250
DeedBook 6014, Page 103