Skip to content

4021 Fernwood AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1997

Last Sale Price
$127,900
Last Sale Date
Oct 15, 1997

Property Information

Block2501
Lot15.02
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningRG2
Sq Footage1,404
Acreage0.92

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$35,200
23%
Improvement Value:$117,500
77%
Total Assessment$152,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,122+0.2%
2024$5,112-0.4%
2023$5,134+1.8%
2022$5,041+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$127,900

To:

Sq Ft1,404DeedBook 6203, Page 313

Property Built

Built

Year Built: 1997