Skip to content

118 Wygate DriveEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1999

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 22, 2012

Property Information

Block2501
Lot16.10
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningRG2
Sq Footage2,481
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$48,500
21%
Improvement Value:$187,100
79%
Total Assessment$235,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,902+0.2%
2024$7,888-0.4%
2023$7,921+1.8%
2022$7,777+2.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$188,970
DeedBook 6506, Page 204

Property Built

Built

Year Built: 1999