Skip to content

14 Eagle DriveEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2004

Last Sale Price
$257,500
Last Sale Date
Feb 29, 2016

Property Information

Block2501
Lot18.07
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningRG2
Sq Footage2,347
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$57,700
22%
Improvement Value:$199,200
78%
Total Assessment$256,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,616+0.2%
2024$8,601-0.4%
2023$8,637+1.8%
2022$8,480+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$257,500

To:

Sq Ft2,347DeedBook 14036, Page 14664

Property Sale

Sale
$267,000
DeedBook 13167, Page 41324

Property Sale

Sale
$254,900
DeedBook 2004, Page 14102

Property Built

Built

Year Built: 2004

Property Sale

Sale
$3,325,000
DeedBook 7340, Page 2058