Skip to content

20 Eagle DriveEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2004

Last Sale Price
$263,390
Last Sale Date
Jul 22, 2004

Property Information

Block2501
Lot18.10
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningRG2
Sq Footage2,691
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$61,400
23%
Improvement Value:$205,700
77%
Total Assessment$267,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,959+0.2%
2024$8,943-0.4%
2023$8,980+1.8%
2022$8,817+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$263,390

To:

Sq Ft2,691DeedBook 7798, Page 76262

Property Built

Built

Year Built: 2004

Property Sale

Sale
$3,325,000
DeedBook 7340, Page 2058