Skip to content

26 Eagle DriveEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2003

Last Sale Price
$226,000
Last Sale Date
Oct 21, 2016

Property Information

Block2501
Lot18.13
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningRG2
Sq Footage1,969
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$57,800
25%
Improvement Value:$173,500
75%
Total Assessment$231,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,758+0.2%
2024$7,744-0.4%
2023$7,776+1.8%
2022$7,635+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$226,000

To:

Sq Ft1,969DeedBook 14150, Page 65292

Property Sale

Sale
$232,852
DeedBook 7678, Page 18634

Property Built

Built

Year Built: 2003

Property Sale

Sale
$3,325,000
DeedBook 7340, Page 2058