Skip to content

32 Eagle DriveEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2003

Last Sale Price
$185,000
Last Sale Date
Feb 8, 2019

Property Information

Block2501
Lot18.16
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,592
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$57,800
23%
Improvement Value:$196,800
77%
Total Assessment$254,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,539+0.2%
2024$8,524-0.4%
2023$8,560+1.8%
2022$8,404+2.8%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$185,000

To:

DeedBook 14586, Page 17487

Property Sale

Sale
$255,245

To:

DeedBook 7788, Page 72377

Property Built

Built

Year Built: 2003

Property Sale

Sale
$3,325,000

To:

DeedBook 7340, Page 2058

Property Sale

Sale
$2,580,000

To:

DeedBook 7060, Page 28684