Skip to content

12 Gardenia DriveEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2017

Last Sale Price
$267,078
Last Sale Date
Jan 31, 2018

Property Information

Block2501
Lot8.06
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,876
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,400
17%
Improvement Value:$225,800
83%
Total Assessment$271,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,096+0.2%
2024$9,080-0.4%
2023$9,118+1.8%
2022$8,952+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$267,078

To:

Sq Ft2,876DeedBook 14381, Page 7474

Property Built

Built

Year Built: 2017

Property Sale

Sale
$875,000
DeedBook 7605, Page 29740