Skip to content

20 Gardenia DriveEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2018

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 20, 2022

Property Information

Block2501
Lot8.10
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,876
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,600
16%
Improvement Value:$244,400
84%
Total Assessment$290,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,727+7.0%
2024$9,086-0.4%
2023$9,124+1.8%
2022$8,959+2.8%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$267,280

From:

To:

Sq Ft2,876DeedBook 14413, Page 20361Recorded4/17/2018

Property Built

Built

Year Built: 2018

Property Sale

Sale
$645,000

To:

DeedBook 14326, Page 58726

Property Sale

Sale
$875,000

To:

DeedBook 7605, Page 29740

Property Sale

Sale
$500,000

To: