Skip to content

1 Gardenia DriveEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2017

Last Sale Price
$245,990
Last Sale Date
Dec 19, 2018

Property Information

Block2501
Lot8.25
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,600
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,300
17%
Improvement Value:$228,300
83%
Total Assessment$274,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,210+0.2%
2024$9,194-0.4%
2023$9,232+1.8%
2022$9,065+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$245,990

To:

Sq Ft2,600DeedBook 14546, Page 2248

Property Sale

Sale
$430,000
DeedBook 14273, Page 39601

Property Built

Built

Year Built: 2017

Property Sale

Sale
$875,000
DeedBook 7605, Page 29740