Skip to content

18 Imperial DriveEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2000

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 8, 2011

Property Information

Block2502
Lot18.09
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningRG2
Sq Footage2,122
Acreage0.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$47,600
21%
Improvement Value:$174,100
79%
Total Assessment$221,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,436+0.2%
2024$7,423-0.4%
2023$7,454+1.8%
2022$7,318+2.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$165,095
DeedBook 6824, Page 34833

Property Built

Built

Year Built: 2000

Property Sale

Sale
$2,202,200
DeedBook 6287, Page 198