Skip to content

26 Imperial DriveEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2000

Last Sale Price
$365,000
Last Sale Date
Mar 14, 2022

Property Information

Block2502
Lot18.13
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningRG2
Sq Footage2,375
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,500
20%
Improvement Value:$191,500
80%
Total Assessment$239,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,016+0.2%
2024$8,002-0.4%
2023$8,035+1.8%
2022$7,889+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$365,000

To:

DeedBook 15227, Page 23684

Property Sale

Sale
$171,900

To:

DeedBook 6710, Page 230

Property Sale

Sale
$300,000

To:

Property Built

Built

Year Built: 2000

Property Sale

Sale
$2,202,200

To:

DeedBook 6287, Page 198