Skip to content

24 Mountain LaneEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2009

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 15, 2020

Property Information

Block2502
Lot2.07
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningRG2
Sq Footage1,976
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,400
21%
Improvement Value:$174,600
79%
Total Assessment$222,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,446+0.2%
2024$7,433-0.4%
2023$7,464+1.8%
2022$7,328+2.8%
Property History
Sales2

Property Built

Built

Year Built: 2009

Property Sale

Sale
$100,000

To:

DeedBook 12896, Page 72816

Property Sale

Sale
$1,925,000

To:

DeedBook 11928, Page 7191