Skip to content

30 Mountain LaneEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2009

Last Sale Price
$79,518
Last Sale Date
Feb 15, 2023

Property Information

Block2502
Lot2.10
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningRG2
Sq Footage1,896
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,400
22%
Improvement Value:$168,100
78%
Total Assessment$215,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,228+0.2%
2024$7,215-0.4%
2023$7,245+1.8%
2022$7,114+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$79,518

To:

DeedBook 15414, Page 15412

Property Sale

Sale
$274,990

To:

DeedBook 12948, Page 7874

Property Built

Built

Year Built: 2009

Property Sale

Sale
$100,000

To:

DeedBook 12914, Page 83444

Property Sale

Sale
$1,925,000

To:

DeedBook 11928, Page 7191