Skip to content

32 Mountain LaneEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2009

Last Sale Price
$360,000
Last Sale Date
May 16, 2022

Property Information

Block2502
Lot2.11
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningRG2
Sq Footage1,816
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,400
22%
Improvement Value:$168,500
78%
Total Assessment$215,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,241+0.2%
2024$7,228-0.4%
2023$7,259+1.8%
2022$7,127+2.8%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$360,000

To:

DeedBook 15268, Page 37007

Property Sale

Sale
$272,552

To:

DeedBook 13036, Page 57854

Property Sale

Sale
$90,000

To:

Property Built

Built

Year Built: 2009

Property Sale

Sale
$1,925,000

To:

DeedBook 11928, Page 7191