Skip to content

43 Mountain LaneEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2009

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 28, 2025

Property Information

Block2502
Lot2.15
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningRG2
Sq Footage2,028
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$51,400
21%
Improvement Value:$197,800
79%
Total Assessment$249,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,108+0.2%
2024$8,093-3.4%
2023$8,378+1.8%
2022$8,226+2.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$283,265

To:

Sq Ft2,028DeedBook 13031, Page 55235

Property Built

Built

Year Built: 2009

Property Sale

Sale
$1,925,000
DeedBook 11928, Page 7191