Skip to content

41 Mountain LaneEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2008

Last Sale Price
$274,965
Last Sale Date
Sep 14, 2009

Property Information

Block2502
Lot2.16
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningRG2
Sq Footage1,928
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$49,400
21%
Improvement Value:$191,200
79%
Total Assessment$240,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,070+0.2%
2024$8,055-0.4%
2023$8,089+1.8%
2022$7,942+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$274,965

To:

Sq Ft1,928DeedBook 13053, Page 67319

Property Built

Built

Year Built: 2008

Property Sale

Sale
$1,925,000
DeedBook 11928, Page 7191