Skip to content

35 Mountain LaneEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2009

Last Sale Price
$266,000
Last Sale Date
Nov 19, 2020

Property Information

Block2502
Lot2.19
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningRG2
Sq Footage1,948
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,400
20%
Improvement Value:$187,600
80%
Total Assessment$235,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,882+0.2%
2024$7,868-0.4%
2023$7,901+4.4%
2022$7,566+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$266,000

To:

Sq Ft1,948DeedBook 14964, Page 15591

Property Sale

Sale
$254,360
DeedBook 12968, Page 22118

Property Built

Built

Year Built: 2009

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 12926, Page 90276

Property Sale

Sale
$1,925,000
DeedBook 11928, Page 7191