Skip to content

23 Mountain LaneEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2010

Last Sale Price
$268,535
Last Sale Date
Mar 26, 2010

Property Information

Block2502
Lot2.25
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningRG2
Sq Footage2,316
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$47,400
20%
Improvement Value:$184,400
80%
Total Assessment$231,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,775+0.2%
2024$7,761-0.4%
2023$7,793+1.8%
2022$7,652+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$268,535

To:

Sq Ft2,316DeedBook 13131, Page 21555

Property Built

Built

Year Built: 2010

Property Sale

Sale
$1,925,000
DeedBook 11928, Page 7191