Skip to content

111 Wygate DriveEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1999

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Jun 11, 2021

Property Information

Block2504
Lot6
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningRG2
Sq Footage2,585
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$48,000
20%
Improvement Value:$191,800
80%
Total Assessment$239,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,043+0.2%
2024$8,029-0.4%
2023$8,062+1.8%
2022$7,916+2.8%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$250,000

To:

DeedBook 15070, Page 49297

Property Sale

Sale
$340,000

To:

DeedBook 11947, Page 16204

Property Sale

Sale
$179,100

To:

DeedBook 6463, Page 76

Property Built

Built

Year Built: 1999

Property Sale

Sale
$142,500

To: