Skip to content

107 Cromwell CourtEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2000

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Jan 13, 2020

Property Information

Block2505
Lot37
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningRG2
Sq Footage2,752
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$49,100
19%
Improvement Value:$212,200
81%
Total Assessment$261,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,764+0.2%
2024$8,748-0.4%
2023$8,785+1.8%
2022$8,626+2.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$200,000

To:

DeedBook 14737, Page 6890

Property Sale

Sale
$192,900

To:

DeedBook 6822, Page 34448

Property Built

Built

Year Built: 2000

Property Sale

Sale
$249,000

To:

DeedBook 6517, Page 131