Skip to content

204 Sycamore AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2002

Last Sale Price
$137,499
Last Sale Date
Jul 27, 2018

Property Information

Block2602
Lot17
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page8

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningRG3
Sq Footage1,782
Acreage0.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$44,900
24%
Improvement Value:$139,000
76%
Total Assessment$183,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,168+0.2%
2024$6,157-0.4%
2023$6,183+1.8%
2022$6,071+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$137,499

To:

Sq Ft1,782DeedBook 14471, Page 41817

Property Sale

Sale
$50,500
DeedBook 7249, Page 60296

Property Built

Built

Year Built: 2002

Property Sale

Sale
$25,500
DeedBook 6242, Page 32