Skip to content

4001 Tremont AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2008

Last Sale Price
$266,990
Last Sale Date
Jan 28, 2008

Property Information

Block2607
Lot14.02
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningRG3
Sq Footage2,004
Acreage0.24

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$34,200
16%
Improvement Value:$179,600
84%
Total Assessment$213,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,171+0.2%
2024$7,158-0.4%
2023$7,188+1.8%
2022$7,058+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$266,990

To:

Sq Ft2,004DeedBook 12780, Page 12068

Property Built

Built

Year Built: 2008