Skip to content

108 Cherry DriveEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2002

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 13, 2024

Property Information

Block2701
Lot29.05
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningRG1
Sq Footage2,822
Acreage0.33

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$39,900
13%
Improvement Value:$259,800
87%
Total Assessment$299,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,052+0.2%
2024$10,034-0.4%
2023$10,076+4.0%
2022$9,692+2.8%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$375,000

To:

Sq Ft2,822DeedBook 15056, Page 44900Recorded7/27/2021

Property Sale

Sale
$277,815

To:

DeedBook 7367, Page 15112

Property Sale

Sale
$58,300

To:

DeedBook 7298, Page 81401

Property Built

Built

Year Built: 2002

Property Sale

Sale
$1,885,000

To:

DeedBook 6951, Page 84228

Property Sale

Sale
$93,000

To: