Skip to content

208 Gardenview RoadEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2003

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 30, 2021

Property Information

Block2701
Lot29.15
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningRG1
Sq Footage2,941
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$40,000
14%
Improvement Value:$245,400
86%
Total Assessment$285,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,572+0.2%
2024$9,555-0.4%
2023$9,595+1.8%
2022$9,421+2.8%
Property History
Sales2

Property Built

Built

Year Built: 2003

Property Sale

Sale
$258,461

To:

DeedBook 7371, Page 16741

Property Sale

Sale
$1,885,000

To:

DeedBook 6951, Page 84228