Skip to content

107 Cherry DriveEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2002

Last Sale Price
$370,000
Last Sale Date
Feb 27, 2007

Property Information

Block2702
Lot5.01
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningRG1
Sq Footage2,881
Acreage0.4

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$40,500
15%
Improvement Value:$229,300
85%
Total Assessment$269,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,049+0.2%
2024$9,033-0.4%
2023$9,071+1.8%
2022$8,906+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$370,000

To:

Sq Ft2,881DeedBook 12563, Page 21898

Property Sale

Sale
$217,965
DeedBook 7210, Page 43358

Property Built

Built

Year Built: 2002