Skip to content

105 Cherry DriveEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2002

Last Sale Price
$270,184
Last Sale Date
Mar 22, 2002

Property Information

Block2702
Lot6.01
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningRG1
Sq Footage2,941
Acreage0.4

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$40,500
14%
Improvement Value:$255,400
86%
Total Assessment$295,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,924+0.2%
2024$9,907-0.4%
2023$9,948+1.8%
2022$9,768+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$270,184

To:

Sq Ft2,941DeedBook 7177, Page 28656

Property Built

Built

Year Built: 2002