Skip to content

101 Cherry DriveEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2002
Other Exempt

Last Sale Price
$277,612
Last Sale Date
Mar 1, 2002

Property Information

Block2702
Lot8.01
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningRG1
Sq Footage3,205
Acreage0.8

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$47,900
16%
Improvement Value:$250,600
84%
Total Assessment$298,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2017$8,595+2.1%
2016$8,418+3.3%
2015$8,147-8.9%
2014$8,946+3.2%
Property History

Property Sale

Sale
$277,612

To:

Sq Ft3,205DeedBook 7163, Page 21694

Property Built

Built

Year Built: 2002