Skip to content

51 Atlas Lane RoadEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1950

Last Sale Price
$153,000
Last Sale Date
Aug 17, 2018

Property Information

Block2710
Lot7.01
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page11

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningRG1
Sq Footage2,160
Acreage1.45

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$53,500
31%
Improvement Value:$121,600
69%
Total Assessment$175,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,873+0.2%
2024$5,862-0.4%
2023$5,887+1.8%
2022$5,780+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$153,000

To:

Sq Ft2,160DeedBook 14502, Page 52063

Property Sale

Sale
$1,000

From:

To:

Sq Ft2,160DeedBook 14468, Page 40574Recorded8/8/2018

Property Sale

Sale
$375,000
DeedBook 12427, Page 89915

Property Built

Built

Year Built: 1950