Skip to content

105 Springfield AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2006
Church/Charitable

Last Sale Price
$224,900
Last Sale Date
Mar 21, 2012

Property Information

Block2715
Lot29.02
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page18B

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningRG3
Sq Footage2,312
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$41,900
17%
Improvement Value:$204,800
83%
Total Assessment$246,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2014$7,285+3.1%
2013$7,066+3.0%
2012$6,858+4.5%
2011$6,565+2.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$224,900

To:

Sq Ft2,312DeedBook 13412, Page 20975

Property Sale

Sale
$381,210
DeedBook 12342, Page 51310

Property Built

Built

Year Built: 2006

Property Sale

Sale
$120,600
DeedBook 12211, Page 28499